Answer :
Answer:
C) 20.23 μF
Explanation:
R = resistance of the resistor = 15 ohm
L = inductance of the inductor = 11.5 mH = 0.0115 H
f = resonance frequency achieved = frequency of applied voltage = 330 Hz
C = Capacitance of the capacitor
For resonance to be possible
[tex]2\pi fL = \frac{1}{2\pi fC}[/tex]
[tex]2(3.14) (330) (0.0115) = \frac{1}{2 (3.14) (330) C}[/tex]
C = 20.23 x 10⁻⁶ F
C = 20.23 μF