Answered

2.0 moles of A (with an excess of B) can make a maximum of 2.0 moles of C 3.0 moles of B (with an excess of A) can make a maximum of 4.0 moles of C If you react 2.0 moles of A and 3.0 moles of B, what is the maximum amount of C that can be produced?

Answer :

Answer:

2.0 moles

Explanation:

Limiting reagent is the one which is present in small amount. The formation of the product is governed by the limiting reagent.

Given that:-

2.0 moles of A (with an excess of B) can make a maximum of 2.0 moles of C 3.0 moles of B (with an excess of A) can make a maximum of 4.0 moles of C

Thus,

Moles of C = moles of A = (4/3) moles of B

The balanced reaction may be:-

[tex]4A+3B\rightarrow 4C[/tex]

Given, moles of A = 2.0 moles

Moles of B = 3.0 moles

4 mole of A react with 3 moles of B

1 mole of A react with 3/4 moles of B

2 moles of A react with (3/4)*2 moles of B

Moles of B = 2.5 moles

Available moles of B = 3.0 moles

B is in excess. Thus, A is the limiting reagent.

4 mole of A produces 4 mole of C

Thus, C produced from 2 moles of A = 2.0 moles

Other Questions