Answered

25 pts
Question 5
25 points
Jack and Jill went to the grocery store. They purchased 2 packages of
hamburger buns for $1.10 per package, one pound of hamburger meat for
$3.79, and 3 bottles of soda for $0.95 per soda. If Jack and Jill split the bill
evenly, then how much money did each person pay?

Answer :

Answer:

$4.42!

Step-by-step explanation:

Just add all the prices together then divide by 2!

$1.10 * 2 + $3.79 + $0.95 * 3 = $8. 84

$8.84 ÷ 2 = $4.42!

What this person said on top

Other Questions