will mark BRAINLIESTT

Answer:
Muffins: $1.50
Bagels: $1.00
Step-by-step explanation:
Ight, so this is a system of equation. Let's find the variables first.
m = amount of muffins
b = amount of bagels
4b + 8m = 16
6b + 5m = 13.50
Any questions let me know! Hope this helps and have a great day!