Option A: An employer provides two payment options for employees. Option A: Receive $200 the first week. Receive an additional $50 for each of the following weeks. Option B: Receive $200 the first week. Receive an additional 10% for each of the following weeks. (Score for Question 1: ___ of 2 points) 1. Complete the tables to show how much money would be received for both payment options, each week, for 6 weeks. Week 1 2 3 4 5 6 Amount Paid Option B: Week 1 2 3 4 5 6 Amount Paid Answer:

Answer :

The amount of money received by the employees for each of the payment options for the respective weeks are;

Payment Option A;

Week 1 = $200

Week 2 = $250

Week 3 = $300

Week 4 = $350

Week 5 = $400

Week 6 = $450

Payment Option B;

Week 1 = $200

Week 2 = $220

Week 3 = $240

Week 4 = $260

Week 5 = $280

Week 6 = $300

Payment Option A;

Amount received in the first week is $200

The employees are to receive $50 for each of the following weeks after the first.

Thus;

Amount received in the following weeks are;

Week 2 = $200 + $50 = $250

Week 3 = $250 + $50 = $300

Week 4 = $300 + $50 = $350

Week 5 = $350 + $50 = $400

Week 6 = $400 + $50 = $450

Payment Option B;

Amount received in the first week is $200

The employees are to receive 10% additional for each of the following weeks after the first.

Thus;

Amount received in the following weeks are;

Week 2 = $200 + (10% × 200) = $220

Week 3 = $220 + (10% × 200) = $240

Week 4 = $240 + (10% × 200) = $260

Week 5 = $260 + (10% × 200) = $280

Week 6 = $280 + (10% × 200) = $300

Read more about employee income at; https://brainly.com/question/13793671

Other Questions