which unit rate is the lowest price per ounce? choice a: 30 ounces of chocolate chips for $2.49 choice b: 40 ounces of chocolate chips for $3.32 choice a choice b the unit rates are equal. the unit rates cannot be determined.

Answer :

anouar
choice a and b are equal, you divide 30÷2,49
and 40÷3,32 they both equal 12,04
5926007153

Answer:

The unit rates are equal.

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide [tex]30[/tex] ÷  [tex]2.49[/tex]

Step 2: [tex]40[/tex] ÷ [tex]3.32[/tex]

Step 3: They both equal [tex]12.04[/tex]

Other Questions