2. Marie eats an egg for
breakfast every morning
(except on Saturday, which
is bacon day!) There are 1
dozen eggs in a carton, and
1 carton costs $3.49. How
much would a 10-week
supply cost her (that's 60
eggs)?

2. Marie eats an egg for breakfast every morning (except on Saturday, which is bacon day!) There are 1 dozen eggs in a carton, and 1 carton costs $3.49. How muc class=

Answer :

A dozen would last 2 weeks therefore to last 10 weeks we need 5 dozens.
$3.49 x 5 = $17.45 for a 10 week supply

Hope this helps !

Other Questions