The camping supply store sells bags of charcoal in a 20 pound size for 5.79 the same brand sells a 50 pound size for 14.29 Wich is the better buy explain

Answer :

Answer:

50 pounds for $14.29 is the better option.

Step-by-step explanation:

$5.79÷20=$0.2895 per pound

$14.29÷50=$0.2858 per pound

$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.

Other Questions