Answer :
Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.