kd26587
Answered

fresh strawberries usually cost $2.25 at the local grocery store . This week they are discounted 10%? What is the price per pound, for strawberries ,this week. round the to two decimals

Answer :

Answer:

$2.03

Step-by-step explanation:

2.25-(2.25*.1)=2.025

Discount:-

[tex]\\ \tt\longmapsto 0.1(2.25)[/tex]

[tex]\\ \tt\longmapsto 0.22[/tex]

Price after deducting discount

[tex]\\ \tt\longmapsto 2.25-0.22[/tex]

[tex]\\ \tt\longmapsto \$2.03[/tex]

Done

Other Questions