yeehaw2985
Answered

please help

Jay buys a certain brand of cereal that costs $15 per box. Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows the price, y, as a function of the number of boxes, x, for the new brand, y = 10x Part A: How many more dollars is the price of a box of Jay's original brand of cereal than the price of a box of the super-saving brand? Show your work. (5 points) Part B: How much money does Jay save each month with the change in cereal brand if he buys 8 cereal boxes each month? Show your work. (5 points)​

Answer :

A.

Jay's original brand is $5 more than the price of a box of the super-saving brand.

Since Jay's original brand costs $15 per box and the price of Luke's super-saving brand is y = 10x where x = number of boxes. For one box, x = 1.

So, y = 10x

y = 10 × 1

y = $10

So, Jay's brand costs $15 per box and Luke brand cost $10 per box.

So, the difference in price is per box is $15 - 10$ = $5

So, Jay's original brand is $5 more than the price of a box of the super-saving brand.

B.

Jay saves $40 per month with the change in cereal brand if he buys 8 cereal boxes each month

Since the difference in price for each box bought is $5. Jay saves $5 for every super-saving cereal brand he buys.

So, if he buys 8 cereal boxes per month, he saves $5 per box × 8 boxes per month = $40 per month.

So, Jay saves $40 per month with the change in cereal brand if he buys 8 cereal boxes each month

Learn more here:

https://brainly.com/question/23741990

Other Questions