Answer :

Answer:$4

Step-by-step explanation:

First we find the unit rate

3.20/16 = 0.2

So the cheese costs $0.2 per ounce

Now we can multiply the unit rate by 20 to get the final answer

0.2 * 20 = 4

So for 20 ounces of cheese the price is $4

Hope this helps!

Other Questions