Answer :
Answer:
This will clear you
Step-by-step explanation:
Given:-
Cost of 6 kg oranges =540
Cost of 1 kg oranges =540/6
=90
Now,
Orange can be purchased =720-540
=180
Again,
Remaining rupees =180/90
=2
Also,
We can buy oranges = 6kg+2kg
=8kg
Answer:
This will clear you
Step-by-step explanation:
Given:-
Cost of 6 kg oranges =540
Cost of 1 kg oranges =540/6
=90
Now,
Orange can be purchased =720-540
=180
Again,
Remaining rupees =180/90
=2
Also,
We can buy oranges = 6kg+2kg
=8kg