Answered

Invention cost three dollars for a pack of eight. Laura gives the cashier $20 to buy inventions and gets $11 and change. How many packs of inventions does Laura by?

Answer :

Laura buys 3 packs of inventions.
 
20-11=9
(amount given-change=actual cost)

9 ÷ 3 = 3
(actual cost ÷ dollars per pack= number of packs bought)


Other Questions