ygmkj123
Answered

Solomon can buy four sodas for $6. How much would 6 sodas cost?
A) $10.00
B) $8.50
C) $9.00
Eliminate
D) $9.50

Answer :

It would be C. 9.00$. To solve you divide 6/4 and you get 1.50($). And then you multiply 1.50($) by 6 (sodas)!

Answer: C) $9.00

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this we simply have to multiply the number of sodas (6) by the cost of each soda.

Cost of each soda is equal to the amount paid ($6) divided by the number of sodas bought (4).

Mathematically speaking

Cost of each soda = 6 /4 = $1.5 per soda

Cost of 6 sodas = $1.5 x 6 = $9

6 sodas will cost $9.

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

Other Questions